oktober 10, 2026
Vanaf 12 september 2026 verschijnt Opgegraven Verleden, de nieuwe jeugdroman van de in Torhout geboren auteur Kris Kowlier. Het boek ontstond binnen het erfgoedproject Tor'Oud en is geïnspireerd op archeologische vondsten uit de Torhoutse stadskern. Het verhaal speelt zich af in 1384, waar Adelheid en Koenraad betrokken raken bij een gevaarlijk plan van drie Franse saboteurs. Historische verwijzingen naar onder meer Torhoutse mosterd, aardewerk en de Schuttersgilde verbinden het avontuur met het lokale erfgoed. Tijdens het middeleeuwse feest Tor'Oud op 12 september vindt een signeersessie plaats. Het boek kost 24,95 euro en kan ook worden omgeruild voor 25 UiTPAS-punten.

Signeersessie tijdens het middeleeuws feest Tor’Oud – uur niet vermeld

Een stad kan haar verleden bewaren in archieven, oude kaarten en museumstukken, maar soms volstaat één goed verhaal om eeuwen geschiedenis opnieuw dichtbij te brengen. In Torhout gebeurt dat vanaf 12 september 2026 met Opgegraven Verleden, de nieuwe jeugdroman van auteur Kris Kowlier. Het boek voert de lezer terug naar het jaar 1384, toen Torhout er helemaal anders uitzag en het dagelijkse leven werd bepaald door gebruiken, ambachten en machtsverhoudingen die vandaag al lang verdwenen zijn.

De roman ontstond naar aanleiding van Tor’Oud, het erfgoedproject rond de archeologische ontdekkingen die tijdens de stadskernvernieuwing in Torhout aan het licht kwamen. Wat jarenlang onder straten en pleinen verborgen bleef, vormde voor Kowlier de basis voor een historisch avontuur waarin fictieve personages worden geplaatst tegen een zorgvuldig gekozen historische achtergrond.

Daarmee krijgt het archeologische onderzoek een tweede leven. Niet alleen wetenschappers, historici en erfgoedliefhebbers worden aangesproken. Ook kinderen vanaf tien jaar kunnen kennismaken met een periode uit de geschiedenis van hun eigen stad.

De illustraties van Balder en Aukje Goethals geven het verhaal een extra visuele laag en helpen de middeleeuwse wereld waarin de personages terechtkomen tastbaar te maken.

Drie saboteurs bedreigen het feest in Tourhout

Kowlier kiest niet voor een droge geschiedenisles. Opgegraven Verleden begint als een avontuur waarin het gevaar steeds dichterbij komt.

Het middeleeuwse Tourhout maakt zich in 1384 klaar voor een groot feest. Terwijl de voorbereidingen volop bezig zijn, arriveert een dreiging die voor de meeste inwoners aanvankelijk onzichtbaar blijft. Drie Franse saboteurs hebben een geheime opdracht gekregen en bewegen zich met verborgen bedoelingen door de stad.

Tussen die gebeurtenissen bevinden zich Adelheid en Koenraad, twee jonge stedelingen die ongewild terechtkomen in een gevaarlijk kluwen van verdachte ontmoetingen, geheime plannen en personen van wie niet meteen duidelijk is aan welke kant ze staan.

Wat voor hen begint als nieuwsgierigheid, groeit uit tot een avontuur waarin steeds meer op het spel komt te staan.

Precies daar ligt een van de sterke uitgangspunten van het boek. De geschiedenis wordt niet vanop afstand verteld. De lezer wandelt als het ware mee door de straten, ontmoet de inwoners en ontdekt gaandeweg hoe mensen in het Torhout van de veertiende eeuw leefden.

Archeologische vondsten worden onderdeel van het verhaal

Wie aandachtig leest, zal merken dat heel wat elementen uit het verhaal niet toevallig gekozen zijn.

Kowlier verwerkte verwijzingen naar het Torhoutse erfgoed en naar onderwerpen die dankzij het project Tor’Oud opnieuw nadrukkelijk in beeld kwamen. Zo krijgen onder meer Torhoutse mosterd, aardewerk en de Schuttersgilde een plaats in het verhaal.

Daarmee gebeurt iets bijzonders: archeologische vondsten worden niet alleen beschreven of tentoongesteld, maar krijgen een functie binnen een verhaal voor een breed publiek.

Een voorwerp dat eeuwen in de bodem heeft gelegen, vertelt uit zichzelf immers maar een deel van zijn geschiedenis. Pas wanneer duidelijk wordt waarvoor mensen het gebruikten, wie ermee werkte en welke plaats het innam in hun dagelijkse bestaan, ontstaat een ruimer beeld van de samenleving waarin het thuishoorde.

Opgegraven Verleden gebruikt fictie om die historische wereld dichter bij de lezer te brengen, zonder het lokale karakter van Torhout uit het oog te verliezen.

Van de Torhoutse bodem naar de verbeelding van jonge lezers

De aanleiding voor het boek ligt letterlijk onder de voeten van de Torhoutenaren.

Tijdens de stadskernvernieuwing kwamen archeologische sporen en vondsten naar boven die nieuwe informatie opleverden over vroegere bewoners en het leven in de stad. Binnen Tor’Oud kregen die ontdekkingen opnieuw aandacht.

Met de jeugdroman wordt een volgende stap gezet.

Waar archeologie werkt met tastbare resten uit vroegere eeuwen, gebruikt Kowlier personages, spanning en verbeelding om een omgeving te scheppen waarin jonge lezers die geschiedenis kunnen leren kennen.

Het boek wil daardoor meer zijn dan een spannend verhaal. Het kan kinderen aanzetten om met andere ogen naar hun eigen stad te kijken. Een straat waar ze iedere dag doorheen fietsen, een plein waar ze met vrienden afspreken of een plaats waar vandaag winkels en woningen staan, kan een geschiedenis hebben die vele honderden jaren teruggaat.

Juist dat besef maakt lokaal erfgoed waardevol: grote geschiedenis speelde zich niet uitsluitend af in kastelen, hoofdsteden of op verre slagvelden. Ook gewone mensen in Torhout maakten er deel van uit.

Kris Kowlier keert als schrijver terug naar zijn geboortestad

Voor Kris Kowlier heeft het project bovendien een duidelijke persoonlijke band met Torhout.

De auteur werd er geboren als Chris Couwelier en bouwde later een loopbaan uit als verhalenverteller en jeugdauteur. Al meer dan dertig jaar trekt hij met zijn vertelkoffer door Vlaanderen om kinderen kennis te laten maken met boeken, verhalen en leesplezier.

Daarnaast is hij zaakvoerder van kinderboekhandel Jeukiboek in Zedelgem.

Zijn ervaring met jeugdliteratuur en mondeling vertellen sluit nauw aan bij de bedoeling achter Opgegraven Verleden. Historische informatie moet voor jonge lezers niet aanvoelen als een opsomming van jaartallen en gebeurtenissen. Ze moet mensen, plaatsen en gebeurtenissen krijgen waarmee een lezer zich kan verbinden.

In eerdere boeken combineerde Kowlier al avontuur, fantasie en geschiedenis. Voor dit project kon hij die ervaring verbinden met zijn geboortestad en met de resultaten van het archeologische onderzoek.

Ook volwassenen worden uitgenodigd om mee te reizen naar 1384

Hoewel Opgegraven Verleden als jeugdroman wordt voorgesteld, richt het boek zich nadrukkelijk niet uitsluitend tot kinderen.

De aangegeven leeftijd van 10 tot 110 jaar maakt met een knipoog duidelijk dat ook ouders, grootouders, leerkrachten, Torhoutenaren en liefhebbers van lokale geschiedenis het verhaal kunnen ontdekken.

Dat brede publiek past bij het uitgangspunt van Tor’Oud. Erfgoed hoeft niet uitsluitend iets te zijn voor mensen die zich beroepsmatig met geschiedenis bezighouden. Het kan ook aanleiding geven tot gesprekken tussen generaties.

Een grootouder die Torhout al tientallen jaren kent, kijkt anders naar de stad dan een kind van tien. Toch kunnen beiden via hetzelfde verhaal ontdekken wat zich eeuwen geleden op vertrouwde plaatsen heeft afgespeeld.

Ook het stadsbestuur ziet het boek als een manier om het verleden van Torhout opnieuw te vertellen. Schepen voor Cultuur Lieselotte Denolf benadrukt daarbij de combinatie van spanning, geschiedenis en sterke verhalen en beschouwt de roman als een toegankelijke reis naar het Torhout van 1384.

Boek krijgt feestelijke start tijdens Tor’Oud

De verschijning van Opgegraven Verleden is bewust gekoppeld aan het middeleeuwse feest Tor’Oud op zaterdag 12 september 2026 in Torhout.

Tijdens het evenement vindt een signeersessie met Kris Kowlier plaats. Bezoekers krijgen zo de gelegenheid om het boek meteen bij de lancering te ontdekken en een gesigneerd exemplaar mee naar huis te nemen.

Het precieze uur en de exacte locatie van de signeersessie worden in de aangeleverde informatie niet vermeld.

Het boek kost 24,95 euro en is vanaf 12 september verkrijgbaar bij lokale boekhandels, Cultuurhuis de Brouckere/Vrijetijdshuis en Jeukiboek in Zedelgem.

Er is daarnaast een omruilvoordeel voorzien: het boek kan worden verkregen voor 25 UiTPAS-punten.

Een boek dat uitnodigt om opnieuw naar Torhout te kijken

Met Opgegraven Verleden krijgt Torhout een jeugdroman waarin de eigen geschiedenis niet als achtergronddecor wordt gebruikt, maar een wezenlijk onderdeel van het avontuur vormt.

De archeologische ontdekkingen uit de stadskernvernieuwing vormden het vertrekpunt. Kris Kowlier maakte er vervolgens een verhaal van waarin jonge personages, dreigend gevaar en historische elementen elkaar ontmoeten.

Wie na het lezen opnieuw door Torhout wandelt, zal daardoor misschien anders kijken naar de straten en pleinen van vandaag.

Want onder een moderne stad bevinden zich vele eeuwen menselijke verhalen. Tor’Oud bracht daarvan tastbare sporen naar boven. Opgegraven Verleden geeft jonge en volwassen lezers een kans om zich voor even voor te stellen hoe het moet zijn geweest om daar in 1384 zelf tussen te lopen.

Praktische informatie

Wat: voorstelling en verkoop van de jeugdroman Opgegraven Verleden van Kris Kowlier
Datum: zaterdag 12 september 2026
Locatie: Torhout, tijdens het middeleeuws feest Tor’Oud
Uur signeersessie: niet vermeld in het persbericht
Leeftijd: vanaf 10 jaar, voorgesteld voor lezers van 10 tot 110 jaar
Prijs: 24,95 euro
UiTPAS: omruilbaar voor 25 UiTPAS-punten
Signeersessie: 12 september tijdens Tor’Oud
Verkooppunten: lokale boekhandels, Cultuurhuis de Brouckere/Vrijetijdshuis en Jeukiboek Zedelgem
Auteur: Kris Kowlier
Illustraties: Balder en Aukje Goethals

( tekst Serge Jansen van www.westnieuws.be )

www.westnieuws.be
Privacyoverzicht

Deze site maakt gebruik van cookies, zodat wij je de best mogelijke gebruikerservaring kunnen bieden. Cookie-informatie wordt opgeslagen in je browser en voert functies uit zoals het herkennen wanneer je terugkeert naar onze site en helpt ons team om te begrijpen welke delen van de site je het meest interessant en nuttig vindt.