
Innovatieve sensoren bewaken de gezondheid van stadsbomen
Oostende, 9 maart 2025 – In samenwerking met Hogeschool VIVES start de Stad Oostende een baanbrekend project om boomsterfte op het openbaar domein te reduceren. Met de ontwikkeling van een geavanceerde bodemvochtsensor wil men de vochtbalans rond bomen optimaliseren en beter inspelen op hun behoeften. Dit initiatief kadert binnen het IoTrees-project en vormt een essentiële stap in het verfijnen van het stedelijke bomenbeleid.
Uitdagingen voor stadsbomen
Jonge bomen hebben het vaak moeilijk in hun eerste levensjaren. Een van de voornaamste oorzaken van boomsterfte is een onevenwichtige waterhuishouding, veroorzaakt door wisselende weersomstandigheden en bemaling op bouwwerven. Het zeeklimaat in Oostende zorgt voor afwisselend natte en droge periodes, wat het beheer van bodemvocht bemoeilijkt. Bovendien kunnen sterke winden de bodem sneller uitdrogen of juist verzadigen, wat nadelig is voor de groei van bomen.
Een bijkomende uitdaging is de impact van bemaling. Jaarlijks worden in Oostende gemiddeld 28 bemalingsvergunningen afgeleverd, met een effect op ongeveer 11 bomen per project. Door het gebruik van sensoren kan men de bodemvochtigheid continu monitoren en tijdig ingrijpen bij een tekort of overschot aan water.
Technologie als oplossing
Onderzoekers van het IoT-Lab van Hogeschool VIVES hebben een bodemvochtsensor ontwikkeld die real-time data verzamelt over de vochtigheidsgraad rond bomen. Een netwerk van 20 van deze sensoren wordt uitgerold in Oostende. Hiermee krijgt de groendienst waardevolle informatie om bewateringsschema’s te optimaliseren en bomen te beschermen tegen droogtestress.
Volgens burgemeester John Crombez biedt deze technologie een oplossing op maat: “Door de bodemvochtigheid beter te monitoren, kunnen we efficiënter bewateren, waterverbruik reduceren en de levensduur van bomen verlengen. De sensoren helpen ook bij het signaleren van droogtestress en dragen zo bij aan een stabieler bomenbestand.”
Digitale vooruitgang in groenbeheer
Het project is niet alleen een ecologische, maar ook een digitale stap vooruit. Schepen van Digitalisering Fabrice Goffin benadrukt het belang van innovatieve technologie: “Het plaatsen van deze bodemvochtsensoren past in een slim en digitaal beheer van het openbaar domein. Dit helpt ons om de groendienst duurzamer en toekomstgericht te organiseren.”
De verzamelde data worden aanvankelijk geanalyseerd via een speciaal ontwikkeld dashboard van VIVES. Dit dashboard biedt de Stad de mogelijkheid om real-time gegevens te monitoren en storingen tijdig te detecteren. Daarnaast wordt onderzocht of de integratie in een eigen data-analyseplatform mogelijk is. Dit zou de Stad in staat stellen om trends te identificeren en gegevens te combineren met weersinformatie en bodemstructuurdata.
De bodemvochtsensoren zijn ontworpen met oog voor kostenefficiëntie, onderhoudsgemak en duurzaamheid. Dankzij dit project zet Oostende een belangrijke stap naar een klimaatbestendige stad waar technologie en natuur hand in hand gaan.
( Tekst Serge Jansen van www.westnieuws.be )