
Met de zomerdrukte op haar hoogtepunt, heeft de politiezone Middelkerke zich in een nieuw jasje gestoken. Naast een reeks geavanceerde voertuigen werd ook geïnvesteerd in aangepaste kogelwerende kledij en vernieuwde dienstwapens. De vernieuwing – goed voor een investering van een half miljoen euro – moet niet enkel de veiligheid van de agenten verbeteren, maar ook het vertrouwen van de burger versterken.
Meer dan alleen nieuwe wagens
Op het plein voor het politiekantoor in Middelkerke blinken drie gloednieuwe combi’s in het ochtendlicht. Niet alleen technisch zijn ze indrukwekkend uitgerust – met onder meer ingebouwde tablets en ademanalysetoestellen – ook visueel springen ze meteen in het oog. De voertuigen dragen de zogenaamde ‘battenburg striping’, een geel-blauw blokpatroon dat niet alleen functioneel maar ook strategisch gekozen werd.
Waarnemend korpschef Kris Daels verduidelijkt: “De opvallende bekleding vergroot onze zichtbaarheid. Dat is van cruciaal belang, zeker bij interventies in druk verkeer of bij onoverzichtelijke situaties. Ook bij slecht weer blijven onze voertuigen goed zichtbaar. Dat bevordert de veiligheid van onze inspecteurs én de omstaanders.”
Die zichtbaarheid is niet toevallig. In het nieuwe kleurenschema voor hulpdiensten krijgen politiewagens een geel-blauw patroon, brandweerwagens geel-rood en ambulances geel-groen. “Zo zien burgers in één oogopslag welke hulpdienst onderweg is,” aldus Daels. “En die eenvormigheid geldt intussen in de meeste Europese landen. Het verhoogt dus ook onze herkenbaarheid buiten België.”
Hondenbrigade krijgt eigen vervoer

Ook de hondenbrigade werd niet vergeten. Voor het eerst beschikken de hondenbegeleiders over een aangepast voertuig, dat het vervoer van mens en dier comfortabeler en veiliger maakt. “Tot voor kort gebeurde dat vaak met een aanhangwagen,” zegt Daels. “De nieuwe wagen is ruimer en speciaal ingericht voor deze taak. Onze honden worden zeer frequent ingezet, zowel binnen onze zone als bij ondersteuning van andere korpsen. Goed vervoer is dan geen overbodige luxe.”
Een leasebeleid als structurele keuze
De wagens werden – net als het gemeentelijk wagenpark – via leasing verkregen. Kurt Moerman, al zestien jaar verantwoordelijk voor het logistiek beheer van de politiezone, stond in voor het aankoopdossier. “We kiezen bewust voor leasing omdat het ons in staat stelt om onze vloot om de vier jaar grondig te evalueren en zo nodig te vernieuwen. Veiligheid begint bij goed materiaal.”
De ‘combi’s’, officieel ‘kantoorwagens’ genoemd, zijn niet alleen mobiel maar ook functioneel ingericht. Ze vormen als het ware een rijdend kantoor. “De agenten kunnen in de wagen hun administratie afwerken, analyses uitvoeren en zelfs vaststellingen doen,” legt Moerman uit. “Bovendien zijn de voertuigen uitgerust met kogelwerende platen.”
Modern materieel straalt vertrouwen uit
Binnen het korps is de tevredenheid groot. Een interventie-inspecteur bevestigt dat de nieuwe voertuigen niet alleen vlotter rijden, maar ook beter inspelen op de noden van het terrein. “We voelen ons letterlijk en figuurlijk sterker uitgerust. En je merkt dat burgers sneller opmerken dat we er zijn. Dat geeft een veilig gevoel, en het vergroot de betrokkenheid.”
Ook dat aspect is niet te onderschatten. “Een wagen die vertrouwen uitstraalt, maakt het contact met burgers vaak gemakkelijker,” klinkt het.
Dienstwapens en vesten aangepast aan moderne noden
Naast de voertuigen investeerde het korps ook in nieuwe kogelwerende vesten en dienstwapens. De uitrusting werd afgestemd op de hedendaagse uitdagingen waarvoor agenten dagelijks staan. Burgemeester Jean-Marie Dedecker onderstreept het belang van deze vernieuwingen: “Onze politie moet op alle vlakken voorbereid zijn. Zeker in de zomer, wanneer de druk op het korps toeneemt door toerisme en evenementen. Dan moet je kunnen rekenen op degelijk materiaal.”
De investeringen bedragen in totaal zo’n 500.000 euro. “Dat is een aanzienlijk bedrag,” erkent Dedecker, “maar de veiligheid van onze agenten en onze burgers is van onschatbare waarde. We mogen daarin niet aarzelen.”
( Tekst Serge Jansen van www.westnieuws.be )