
Een duik in de tijd, tussen perkament en pionnen
In de schaduw van de toren van de bibliotheek van Bredene staat op zondag 27 april 2025 een ontmoeting met het verleden op het programma. Erfgoeddag brengt er een meeslepende belevenis die jong en oud terugvoert naar een periode van strijd, overleving en verbeelding: de middeleeuwen.
Het verhaal van een vergeten eeuw
De dag start om 10u30 met een lezing van historicus Joren Vermeersch, die Vlaanderen meevoert naar de roerige jaren tussen 1297 en 1385. Zijn boek Vlaanderens waanzinnigste eeuw vormt de leidraad voor een intrigerende vertelling over een tijd waarin de gewone man — van wever tot herbergier — dagelijks balanceerde tussen hoop en dreiging. Vermeersch ontleedt hoe mensen overleefden in een landschap getekend door oorlog, hongersnood en ziekte.
In zijn lezing wordt de angst voor de pest tastbaar, net als de woede die opborrelde onder het juk van vreemde heersers. Boerenopstanden, bloedige veldslagen en wankelende dynastieën passeren de revue. Maar meer nog dan cijfers en veldnamen, plaatst Vermeersch de mens centraal: een visser die in het holst van de nacht netten binnenhaalt, een molenaar die geruchten over oorlog met meel doorgeeft, een moeder die drie kinderen verliest aan koorts.
Een muzikale echo van eeuwenoude stemmen
Tussen de zinnen van de geschiedenis klinkt muziek. Duo Ultreya, specialisten in middeleeuws repertoire, vult de bibliotheek met melodieën uit de 12de tot de 17de eeuw. Op authentieke instrumenten zoals de vedel en draailier weven ze klanken die ooit door burchten en abdijen galmden. De pauze wordt zo een zintuiglijke reis, waarin het verleden niet alleen gehoord maar gevoeld wordt.
Spelen en scheppen in een wereld van ridders en schilden
Vanaf 14 uur verandert de bibliotheek in een creatieve werkplaats. Kinderen worden er verwelkomd in een wereld van ridderverhalen, prinsessen en fabeldieren. Na een korte voorleessessie kiezen de jongsten (3-5 jaar) voor het knutselen van een stokpaardje of een puntmuts. Iets oudere kinderen (6-8 jaar) creëren hun eigen wapenschild, terwijl de oudste groep (8-12 jaar) uitgedaagd wordt om een fabeldier vorm te geven: een wezen dat evengoed op een perkamentrol uit 1310 kon zijn afgebeeld.
Spelen met geschiedenis
Parallel aan deze workshops kunnen bezoekers deelnemen aan een unieke spelervaring onder begeleiding van ’t Speelkot. Verschillende middeleeuwse bordspellen worden er aangeboden, elk met een eigen verhaal en achtergrond. Van strategische opstellingen met pionnen tot kansspelen met dobbelstenen die ooit in herbergen rondgingen — het verleden komt tot leven tussen de boekenkasten.
Toegankelijk voor iedereen
De Erfgoeddag in de bibliotheek van Bredene is gratis toegankelijk. Inschrijven is niet nodig; wie langskomt, stapt vanzelf binnen in een andere tijd. Bibliotheekschepen Kelly Spillier benadrukt de laagdrempeligheid van het evenement. “We willen tonen dat erfgoed geen saaie bedoening is,” stelt ze. “Het leeft, het spreekt, het amuseert.”
Met een dag vol verhaal, klank en spel stelt Bredene zich op als een plaats waar geschiedenis niet alleen bewaard, maar vooral beleefd wordt. Een ontmoeting tussen het verleden en het nu, in het hart van de bibliotheek.
( Tekst Serge Jansen van www.westnieuws.be )